ece

Želite več informacij?

Izberite termin in vas pokličemo.

Želite več informacij?

Izberite termin in vas pokličemo.

Kaj prinaša nov omrežninski akt?

Agencija za energijo je sprejela Akt o metodologiji za obračunavanje omrežnine za elektrooperaterje (Uradni list RS, št. 146/22 in 161/22 in 50/23), ki s 1. oktobrom 2024 uvaja nov način obračunavanja omrežnine.

Nov sistem obračunavanja omrežnine spodbuja učinkovitost rabe omrežij, odjemalcem pa omogoča časovno prilagajanje odjema oziroma porabe električne energije med tednom, vikendom in dela prostimi dnevi. Uporabniki lahko svoj odjem prilagajamo tako po moči kot po porabljeni električni energiji.

Akt v primerjavi s trenutno veljavnim aktom v splošnem prinaša kar nekaj sprememb glede obračunavanja omrežnine tako za gospodinjstva kot poslovne odjemalce. Nov tarifni sistem prinaša naslednje spremembe:

  • obračun, ki temelji na 15-minutnih vrednostih,
  • uvedbo 2 sezon: višja (november – februar) in nižja sezona (marec – oktober),
  • 5 časovnih blokov,
  • razločevanje med dogovorjeno in presežno obračunsko močjo.

Obračun omrežnine bo tudi v prihodnje temeljil na ločevanju glede na moč in energijo. Nov izračun je razdeljen na postavko obračunske moči in omrežninsko postavko za prejeto energijo. Tako je bil sestavljen tudi star sistem obračunavanja, pri čemer ste za omenjeni postavki plačevali obračunsko moč, ki je bila fiksna. Po novem sistemu bo ta postavka spremenljiva glede na odjemalčev diagram porabe električne energije, pri tem pa bomo imeli 2 sezoni in 5 časovnih blokov z različnimi tarifnimi postavkami.

Vir: uro.si in sodo.si

Kako bo spremenjena omrežnina vplivala na vaš račun za elektriko?

Pogosta vprašanja

  • Kdaj prične veljati nov omrežninski akt?
  • Nov način obračunavanja omrežnine prične veljati 1. oktobra 2024.

  • Kdaj bo elektrika najdražja in kdaj bo cenejša?
  • Najdražji bo časovni blok 1, ta se pojavi le v višji sezoni, najcenejša bo uporaba omrežja v časovnem bloku 5, ki nastopi le v nižji sezoni.

    Cena omrežnine bo v večji meri odvisna od moči. V primerjavi z dosedanjo delitvijo stroškov omrežja gre torej za večjo stroškovno obremenitev tarifnih postavk za moč v primerjavi s tarifno postavko za energijo. Za več informacij kliknite sem.

  • Kakšne bodo nove cene?
  • Tarifne postavke omrežnine za prenos oziroma distribucijo bodo s strani Agencije za energiji RS določene za posamezni časovni blok. Časovnih blokov bo pet, v vsaki sezoni štirje, vsak dan pa trije. V časovnem bloku 1 bo cena najvišja, v časovnem bloku 5 bo cena najnižja. Za več informacij kliknite sem.

  • Kaj pomeni dogovorjena moč?
  • Dogovorjena moč pomeni vnaprej določeno obračunsko moč uporabnika sistema. Izhajala bo iz preteklih navad odjema električne energije in bo določena individualno za posamezno merilno mesto, vendar le tam, kjer so omogočene 15-minutne meritve. Za merilna mesta brez 15-minutnih meritev obračunsko moč predstavlja odstotek glede na priključno moč, ki je določen v Aktu.

    Dogovorjeno obračunsko moč uporabnika sistema bo določil elektrooperater za posamezni časovni blok za prihodnje koledarsko leto in z njo seznanil uporabnika sistema z računom za omrežnino za mesec junij, julij in avgust.

    Če ima uporabnik sistema enotni račun, ga z določitvijo dogovorjene obračunske moči za naslednje koledarsko leto za posamezno prevzemno-predajno mesto seznani dobavitelj z enotnim računom za mesec junij, julij in avgust.

    Odjemalec bo lahko to vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč spremenil glede na svojo pričakovano porabo. Če bo presodil, da lahko spremeni ali razporedi svojo porabo in uporablja omrežje v času manjše obremenitve omrežja, ko so tarifne postavke omrežnine nižje, bo neposredno vplival na svoje stroške omrežnine in si znižal mesečni račun za omrežnino.

    Kaj dogovorjena obračunska moč pomeni v praksi? Glede na pretekle navade odjema električne energije so elektrooperaterji za vsako merilno mesto določili dogovorjeno obračunsko moč za vsakega izmed petih časovnih blokov. Z njo so nekateri operaterji že seznanili svoje uporabnike, in sicer kar na računih za električno energijo. Če na računih ne najdete dogovorjene moči porabe, jo lahko vedno preverite tudi v portalu Moj elektro.

  • Kaj je presežna moč?
  • Če dosežena moč (to je izmerjena moč odjema nad dogovorjeno obračunsko močjo) uporabnika sistema v posameznem časovnem bloku znotraj obračunskega meseca preseže dogovorjeno obračunsko moč, se uporabniku sistema za vsako 15-minutno prekoračitev obračuna omrežnina za presežno moč.

  • Bo znesek na položnici za elektriko na koncu meseca višji?
  • Ne bo se podražila elektrika, prav tako se ne bo podražila omrežnina, ta bo celo padla (cena na kWh prenešene energije (omrežnina) bo nižja). Se pa bo podražila obračunska moč (cena na kW moči), ki je del stroška za uporabo omrežja.

  • Kje lahko spremljam porabo električne energije po časovnih blokih in tarifah?
  • Za zagotavljanje enostavnega dostopa do merilnih in drugih podatkov je na voljo brezplačna spletna (www.mojelektro.si) in mobilna aplikacija Moj Elektro. Mobilna aplikacija je dostopna preko Google Play (Android) in App Store (iOS).

    V spletnem portalu Moj Elektro bo omogočen dostop do podrobnih obračunskih 15-minutnih merilnih podatkov, ki uporabniku omogočajo preverjanje izdanega računa. Podatke je za namene obdelav možno tudi izvoziti. Prikazujejo se obračunski podatki, pri čemer so nadomeščeni podatki posebej označeni.

    Preko Moj Elektro zagotavlja uporabniku sistema informacije o dogovorjeni obračunski moči in prekoračitvah dogovorjene moči za posamezno prevzemno-predajno mesto na pregleden in strukturiran način. Informacije so podane za posamezne časovne bloke v izbranem obdobju.

    Prikazani so tako obračunani stroški preseganja kot tudi informativni stroški preseganja dogovorjene obračunske moči.

    Izračun obračunanih in informativnih stroškov se vodi tudi za obdobje celega leta.

  • Kaj bo možno videti preko portala Moj Elektro?
  • Stalni dostop do obračunskih 15-minutnih merilnih podatkov, ki uporabniku sistema omogočajo preverjanje izdanega računa. Podatke za izbrano obdobje bo mogoče izvoziti v standardiziranem formatu, ki odjemalcu omogoča učinkovito obdelavo za potrebe preverjanja računa ali analize koničnih obremenitev.

    Informacije o dogovorjeni obračunski moči in prekoračitvah dogovorjene moči za posamezno prevzemno-predajno mesto na pregleden in strukturiran način. Informacije bodo podane za posamezni časovni blok v izbranem obdobju.

    Elektronsko podajanje zahtev za spremembo dogovorjene obračunske moči preko enotne vstopne točke nacionalnega podatkovnega vozlišča.

    Za dodatno pomoč pri uporabi storitve Moj Elektro lahko pokličete na številko +386 2 707 11 60 vsak delovni dan med 7.00 in 15.00 ali pošljete elektronsko pošto na naslov podpora@mojelektro.si.

  • Lahko dogovorjeno obračunsko moč spremenim?
  • Da, odjemalec lahko vnaprej določeno dogovorjeno obračunsko moč posameznih obračunskih blokov kadarkoli spremeni glede na svojo pričakovano porabo, lahko jo torej poviša ali zniža. Vendar bo cena  dogovorjene obračunske moči na letni ravni z novo zakonodajo dražja, ob čemer pa bo cena premo sorazmerno rasla z višino dogovorjene obračunske moči, za katero se boste odločili. Letna cena dogovorjene obračunske moči po posameznih časovnih blokih bo na primer za obračunsko moč 10 kW občutno dražja kot za 7 kW.

  • Kako vem, kdaj prekoračim dogovorjeno obračunsko moč?
  • Ko boste na položnici videli opozorilo, da ste v posameznem mesecu prekoračili določeno obračunsko moč, boste ob tem lahko prebrali le, v katerem bloku ali več njih je bila dogovorjena obračunska moč presežena. Žal pa ne boste vedeli, s čim ste jo prekoračili.

  • Kako pa akt vpliva na lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn?
  • Za lastnike samooskrbnih sončnih elektrarn se način obračuna omrežnine glede na trenutno veljavni model obračuna omrežnine spremeni le zaradi časovnega razlikovanja tarifne postavke za obračunsko moč:

    omrežnina za moč se bo obračunala glede na dogovorjeno moč in tarifno postavko za moč za pet različnih časovnih blokov (na ravni koledarskega leta);

    omrežnina za energijo pa se bo odjemalcem, ki jim obračunsko obdobje predstavlja obdobje enega leta (“net metering”), obračunala na letni ravni samo za neto energijo, prevzeto iz omrežja v obračunskem obdobju enega leta. Omrežnina za energijo se bo torej določila na podlagi razlike med letno prevzeto in letno oddano električno energijo in enotno tarifno postavko za energijo. Odjemalcem, ki imajo nameščeno proizvodno napravo in nimajo letnega netiranja, pa se bo omrežnina za energijo obračunala glede na prevzeto energijo iz omrežja na ravni posameznega 15 minutnega časovnega intervala, če merilna naprava to omogoča.

    S to spremembo lahko tudi končni odjemaleci s samooskrbo postanejo aktivnivni odjemalci, v kolikor bodo to želeli.

  • Kje lahko najdem še več informacij glede novega tarifnega sistema?
  • Na spletni strani Agencije za energijo RS www.uro.si ali na spletnih straneh elektro operaterjev (Elektro Celje, Elektro Ljubljana, Elektro Maribor, Elektro Gorenjska, Elektro Primorska).

Povzeto po uro.si in sodo.si